Kuru temizleme hakkında bilinmeyenler. - Dry Nişantaşı

Kuru temizleme hakkında bilinmeyenler.

Ataşehir kuru temizleme
Kuru Temizlemenin Tanımı
6 Aralık 2016
Ataşehir kuru temizleme
KURU TEMİZLEME
15 Aralık 2016

Kazara giysisinin üzerine kerosen bulaştıran,  Joly Belin adında bir Fransız, hayretle bunun giysisinin üzerindeki lekeyi çıkardığını görür. Bu işin üzerine giden ve araştırmalar yapan,  Belin, 1840’lı yıllarda Paris’te ilk kuru temizleme firmasını açar.Bu temizlik yöntemine her ne kadar kuru temizleme deniyorsa da, kuru olarak yapılmayan; ama su, sabun, deterjan v.b. çözücüler kullanılmayarak; perkloroetilen kimyasal çözücüsünün kullanılmasıyla yapılan temizlik yöntemidir. İlk zamanlar kuru temizlemede çözücü madde olarak gaz ve kerosen kullanılmış. Günümüzde ise hemen hemen tüm dünyada “perkloroetilen” veya kısaca “perk” diye tanımlanan bir çözücü kullanılıyor.

Ürünlerinizi evde çamaşır makinesinde yıkarken lekeleri çözen madde sudur. Ancak örneğin yünlü kumaşlarda olduğu gibi, birçok kumaş modelinde su etkili olmayabilir. Kuru temizlemede suyun yerine, çözücü olarak bir petrol ürünü kullanılır. İnsanlarda ıslaklık, suyla temas anlamında algılandığından bu işleme kuru temizleme işlemi denilir. Aslında temizlik kuru ortamda yapılmaz.

Ürünler, kuru temizleyicide su yerine bu çözücü kimyasal ile temizlenir. Çözücü buharlaşmasın, havayı kirletmesin ve tekrar kullanılabilsin diye her defasında bir yerde toplanır. Bu sistemle temizlenen giysiler, ütülenince yeni gibi olurlar.  Kuru temizlemenin avantajlarından biri de, kumaşların  şekillerini kaybetmelerine ve çekmelerine  yol açmamasıdır. Ataşehir kuru temizleme firması olarak, doğaya olan saygımızı gösteriyoruz ve doğayı kirletmeden işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz.

lgoo

NEDEN KURUTEMİZLEME?

Çünkü santrifüjlü makineler, direkt güneşte kurutma ve ütüleme giysilerinize zarar verir, ömrünü kısaltır. Ayrıca, geleneksel yöntemlerle yapılan temizlik işleminin yeterli hijyeni sağlaması mümkün değildir.

* Yünlüler; keçelenmeye ve sararmaya eğilimlidir.

* Pamukluların; renkleri dayanıklı değildir.

* İpeklilerde; lekelerin çıkması çok zordur, ütülenmesi risklidir.

* Asetat, rayon ve viskozlar; kolayca deforme olur, yanabilir.

* Astarlı giysi ve eşyaların; elde ve makinede yıkanması risklidir, deforme olabilir

Ataşehir kuru temizleme – kuru temizlemenin tanımı